Studyjne sesje z ciekawym tłem w domu bez nakładów finansowych? Nic prostszego, wystarczy odrobina kreatywności.
Jako tło do zdjęć studyjnych możemy wykorzystać bardzo wiele rzeczy. Pierwszą i podstawową rzeczą są po prostu ściany.
Przykładowo wykorzystując jasno-szarą ścianę możemy w niezbyt skomplikowany sposób zmieniać jej odcień. Wystarczy odpowiednio oświetlać fotografowane obiekty. Najczęściej fotografuję ludzi więc na ich przykładzie pokażę przykładowe zdjęcia.
Do pewnego czasu nie miałem w domu żadnego tła więc do zdjęć studyjnych wykorzystywałem jasno-szarą ścianę. Odpowiednio oświetlająć osoby uzyskiwałem różnorodne odcienie. Od białego, przepalonego do smolisto czarnego.
Pierwsze zdjęcie przedstawia braci, stojących na tle wyżej wspomnianej ściany. Bezpośrednio za nimi ustawiłem statyw z systemową lampą błyskową skierowaną na ścianę. Ustawiając odpowiednio dużą moc uzyskałem białe tło.
Kolejna fotografia przedstawia dziewczynkę oświetloną Beauty Dishem 42cm od góry i softbox-em 60×60 od dołu. Dzięki takiemu setupowi ściana wyszła na zdjęciu dokładnie tak jak wygląda w rzeczywistości ponieważ oświetlenie nie tylko oświetlało postać ale również ścianę. Na rogach fotografii dodana została winieta.
Następne zdjęcie robione także na tej samej ścianie. Tym razem postać była oświetlona oktą 120cm od boku. Światło jedynie minimalnie oświetlało ścianę dzięki temu na zdjęciu widnieje ona w ciemnych kolorach.
Ciekawym sposobem jest fotografowanie na tle tapety ściennej. Jest ich na rynku cała masa więc jeśli mamy coś takiego w domu warto pomyśleć o wykonaniu fotografii na jej tle.
Przykład wykorzystania tapety ściennej:
Tak jak prezentują powyższe fotografie i opisy na tle jednej ściany/tła można zrobić rozmaite fotografie, wystarczy jedynie odpowiednie i przemyślane oświetlenie, które oświetli (bądź nie) nasze tło.
Tło można również oświetlić lampą błyskową z założonym filtrem żelowym. Dzięki temu przybierze ono rozmaite barwy.
Jednym ze sposobów na oświetlenie tła jest lampa z założonym snoot-em, który ukierunkowuje światło tylko na wybraną część tła. Efektem jest tło z jaśniejszym punktem w wybranym miejscu. W ten sposób możemy stworzyć np. winietę bez użycia programu do obróbki zdjęć.
Dodatkowo warto eksperymentować z innym kolorami, które są w zasięgu ręki.
Równie dobrze możemy wykonać fotografie studyjne na tle płytek, mozajek, tynków ozdobnych oraz wszelkich innych powierzchni pionowych.
Majsterkowicze mogą również wykonać samemu ciekawe tła np. używając tkanin, płyt osb pomalowanych na różne kolory, niepotrzebnych płyt kartonowo gipsowych itp.
Ostatnio Lara Jade wykorzystała nawet przyrdzewiałą blachę, która służyła jako tło do zdjęć fashion- efekt był na prawdę ciekawy.
Zatem czas ruszyć głową i brać się do pracy! 🙂
________________
Michał Kula- Redaktor i założyciel Magazynu Foto Pasja. Fotograf z zawodu i pasji. Fascynuje go szeroko pojęta fotografia ludzi. Dzięki fotografi może realizować pomysły, które kryją się w jego głowie ale także uwieczniać ulotne chwile. Jego działania fotograficzne kryją się pod nazwą Kula Studio. Portfolio znajduje się na stronie: WWW